Akrep Çeşitleri

akrepAkrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir.

Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep ilaçlama yapılırken öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır.  Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

Birçok akrep çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları zehirsiz fakat tehlike arz eden türlerdir. Akrep sokmalarına ve yaralanmalarına dikkat edilmelidir.

Birçok akrep çeşidi karlıağaç akreplerdsadsa bölgeler hariç hemen hemen her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. Genellikle tropikal ve tropikaltı iklim kuşaklarında yaygındırlar.

Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her zaman ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar.

Akrep çeşitleri ise şöyledir; kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, toprak üstü, toprak altı, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüdür.  Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep çeşitleri ve özelikleri:

Toprak üstü akrep çeşitleri;

Ağaç Akrepleri ( arboreal akrepler) Ağaç yarıklarında ve ağaçların kabukları arasında bulunurlar. Kozalıklı bir ağaç türünün40 müstünde yaşarlar.

Taş altı Akrepleri ( litofilik akrepler): Taş altlarında kaya yarıklarında yaşarlar.

Toprak altı akrep çeşitleri;

Kumcul akrepler (psammofil akrepler): Çöl gibi yumuşak kumlu ortamlarda yaşarlar, geniş ve büyük tırnakları ile sert uzun kıl taşırlar.

Kazıcı akrepler (fossorial akrepler) : Kısa sert ve kuvvetli bacaklara sahiptir.

Akrep çeşitlerinin karakteristik yapıları ile çok kolay tanınan ve uzunlukları 13–220 mm arasında değişen eklem bacaklılardır. Yaşadıkları ortama göre saman renginden sarıya, açık kahverenginden siyaha kadar değişen tonlarda renklere sahiptir. Sırttan ve karından basık olup vücutları, başlı göğüs ve karın olmak üzere iki bölümden oluşur. Bazı akrepler 8 yıla kadar yaşasa da doğada akreplerin ömrü azdır.

Bir önceki yazımız olan Akrep İlaçlama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde akrep, akrep ilaçlama ve akrep ilaçlama yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir