Akrep Hakkında Bilinmeyenler

akrep

* Akrep kopan herhangi bir uzvu yeniden çıkabilir.

* Akrebin çevresini ateş ile sararsanız kendini sokup öldürebilir.

* Yalnız yaşayan akrep; üreme için bir araya gelen dişi akrep ile erkek akrep çiftleşme bittikten sonra erkek akrep bölgeyi hemen terk etmez ise dişi akrep tarafından yenilir.

* Akreplerin ciltleri çok dayanıklıdır ve radyasyona maruz kalmaları durumunda herhangi bir zarar görmezler.

* Açlığa ve susuzluğa 365 gün dayanabilmektedirler.

* Aşırı soğuk ve sıcağa karşı kendilerini koruyabilirler hatta yapılan bir araştırılma sonucu buz kütlesi içinde yaşayan bir akrep dondurulmuş ve çözüldüğünde yaşamaya devam etmiştir.

* Akrepler ne kadar susuz kalırsa zehirleri daha kuvvetli olur mesela çölde yaşayan akrebin zehiri çok kuvvetli ve ölümcüldür.

* Çöl akreplerinin gözleri görmez. Fakat ayağının ucunda bulunan algılayıcıları sayesinde en ufak titreşimi bile hissedebilirler.

* Akreplerin alıcıları çok titizlikle çalışır ve saniyede yüzlerce tespit yapabilmektedir.

* Akrep yavruları anne akrebin içinde özel bir kesede gelişir ve doğduktan sonra anne akrep bu keseyi yırtar ve bebek akrep annesinin sırtında büyür avlanmaya giderken bile anne akrep yavrusunu sırtında bulundurur.

* Akrepler çok korunaklı yapıları olsa da ömürleri birkaç yılla sınırlıdır.

* Akrepler yaşadıkları bölgeye göre türleri, renkleri, boyutları değişiklik gösterir. Dünya üzerinde akrep çeşitleri yüzlercedir.

Bu kadar ilginç özellikleri olan akreplerle mücadele de tek ve etkili çözüm; akrebin görüldüğü bölgede mutlaka uzman ilaçlama firmaları tarafından konusunda deneyimli kişiler tarafından ilaçlama yapılmasıdır.

Akrep zehiri oldukça tehlikeli ve ölümcül olduğunu unutmayınız.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir