Akrep İlaçlama Nasıl Yapılır

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.
Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir.

Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep ilaçlamada öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır.  Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

Akrep ilaçlaması ciddi bir eğilim istemektedir. Bu hayvanın her türü tehlikeli ve zehirlidir. Birçok iklim şartına uyumluluk gösteren akrep, akrep ilaçlama sırasında da bu iklim şartlarına dikkat edilmeli ve ilaçlama sırasında bütün kurullara harfiyen uyulmalıdır.

Akrepten korunmak için odunluk, bahçe, ot yığını, bodrum gibi yerlerde ciddi manada bir temizlik ve akrep ilaçlama yapılmalıdır. Aksi takdirde kalıcı ve ölümcül sorunlara yol açabilir.

Akrep sokmasına karşı alınacak önlemlerden en önemlisi akrep ilaçlamasının yapılmasıdır. Yapılan ilaçlamanın ciddi bir eğitim ile bilgili kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Akrep görülen yerlerde akrebe çıplak elle dokunulmamalı ve akrebin zehirli olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir.

Akrepler birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;  kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüldür.  Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep sokması sonrası yapılması gerekenler birkaç husus;

Akrep sokması sonrası sokulan yerin 3-4cm yukarısı sıkıca bağlanmalı, kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalı, akrebin soktuğu bölgeye soğuk baskı uygulanmalı, hareket edilmemeli, yara temiz tutulmalıdır, panzehir çok ciddi olmayan durumlarda uygulanmamalı, çocuklarda akrep sokması durumunda, 24–48 saat arası hastanede gözetim altında tutulmalıdır.

Evinizde, iş yerinizde, bulunduğunuz ortamda ya da akrep varlığının olduğunu düşündüğünüz ortamlarda kendiniz herhangi bir şey yapmadan profesyonel bir ilaçlama şirketi ile anlaşmalı ve mutlaka düzenli bir şekilde ilaçlanma işleminin takip edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Akrep İlaçları Nelerdir? başlıklı makalemizde akrep, akrep ilaç çeşitleri ve akrep ilacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir