Akrep İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Sıvı İlaçlama

Günümüzün sorunlarından olan ve insan sağlığı için ciddi tehdit unsuru oluşturan haşerelerden kurtulmak bireylerin tek başlarına altından kalka bilecekleri bir durum değildir. Burada devreye profesyonel ilaçlama yapan firmalar girmektedir. Yapılacak olan ilaçlamada sadece haşerelerin yaşam alanları incelenmez. Bunun yanında canlıların biyolojik yapılarının da incelenmesi ile haşerelerin hangi ilaçlara bağışıklık kazandığının tespit edilmesi ve ona göre ilaç hazırlanması sağlanır. Örnek verecek olursak akrepler sert kabukları sayesinde çok dayanıklıdırlar ve çoğu ilaç bu haşere üzerinde etkisini göstermemektedir. İlaçlama firmaları tarafından en püskürtme ve dumanlama yöntemini kullanılmaktadır. Kokulu ve kokusuz şeklindedir.

Akrep İle Mücadele

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama yapılırken ev ortamında açık durumda bulunan gıdaların muhafaza edilmesi şarttır. Mutfak araç ve gereçleri olarak kullanılan tabak, tencere gibi araçların ilaçlamadan sonra kullanılmadan önce mutlaka yıkanmalıdır. Yapılan uygulamadan sonra ıslak temizlik yapılabilir ancak gözle görülemeyen yerlerde yani koltuk altları kalorifer araları gibi ulaşılamayan yerlere ıslak temizlik yapılmamalıdır. Bırakılan yumurtalarında ilaçtan etkilenmesi sağlanmalıdır. Pire, güve, tahtakurusu, fare, hamam böceği gibi tüm haşereler üzerinde uygulanabilir. Jel ilaçlama ile arasındaki fark uygulamaya geçilmeden önce hiçbir ön hazırlığa gerek duyulmamasıdır. Etkisini en hızlı gösterebilen böcek ilaçlama türüdür. Bir diğeri ise jel ilaçlamadır. Öncesinde ve sonrasında temizlik gerektirmeyen havalandırma gereği duyulmayan ilaçlamadır.

Özellikle hamam böceği gibi hızlı üreyen, öldükten sonra bile yumurtalarını bırakabilen bu böcek için sıvı ilaçlama olan kokulu ilaçlama kullanılır. Yapılan hiçbir bireysel mücadele olumlu yanıt vermemekle birlikte kullanılan kalitesiz ilaçlarda insan sağlığını tehdit eder. Ciltte yaralar, kaşınmalar ve alerjik reaksiyonlar oluşturabilirler. Böceklerden kurtulma aşamasında seçilen firmalarda ilaçlamanın kullandığı malzemelerin sağlık acısından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Dünya sağlık örgütü tarafından kabul görüp görmediği en hassas konulardan biridir. Firmamız buharlaştırma ve sıvı ilaçlama yöntemi ile hizmetinizde.

Bir önceki yazımız olan Karpat Akrebi başlıklı makalemizde akrep, akrep ilaçlama ve ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir