Akrep Nasıl Ürer?

Akrep ve Yavruları

Akrepler yalnız yaşayan hayvanlardır. Akrep canlısı diğer haşere grubunda olduğu gibi yumurta ile çoğalır. Döllenme sürecine çok önem veren dişi anne bu dönemi çok dikkatli geçirir. Belli bir süre yumurtaları belirli bir özel bölmede taşıyan dişi akrep ( anne akrep ) zamanı gelince yavrularını toplu halde salar.

Akrep nasıl ürer?

Akrep çiftleşme döneminde bir araya gelir. Erkek akrep dişi akrebin yanına gelir ve saatler sürebilen bir flört dönemi başlar. Erkek akrep, dişi akrebi spermalarını sakladığı toprağa sürükler ve spermalarını döl yoluna yerleştirmesine yardımcı olur.

Böylece dişi akrepte döllenen yumurtalar tekrar dişi akrebin sırtına özel bir bölmede taşınır ve zaman içerisinde gelişir yavru halini alır. Yavru akrepler gelişimini tamamladıktan sonra dişi akrep ( anne akrep ) sırt kapağını açar ve yavruları serbest bırakır.

Yeni doğan yavru akrepler beyaz olur ve bir süre sonra yaklaşık 5mm olan yavrular annen ayrılarak bağımsız yaşamaya başlarlar.  Bu canlıların ortalama olarak ömürleri 5 – 6 senedir.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir