Akrep Nerede Yaşar ?

Akrep

Akrep doğası itibari ile tek başına yaşayan canlılardandır. Ergenlik dönemine geçtikten sonra ailesinden ayrılan akrep kendi yaşayacağı bölgeyi seçer. Akrepler Dünya’nın her yerinde görülebilir. Ama sıklıkla sıcak ve kurak bölgelerde yaşayan akrep; kaya altlarında, ağaç kütüklerinin diplerinde ya da çürümüş kütüklerin içlerinde görülür. Kendilerini tehlikelerden korumak için kullanılmayan harabelerde yuva yapan akrep kendini tehlike altında hissettiği zaman zehirli iğnesi ile sokmaktadır.

Ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülen akrep çeşitleri Dünya’nın en zehirli akrebindendir. Bu akreplerin zehirlerinin çok daha kuvvetli ve öldürücü olmasının sebebi akrepler ne kadar az su içerlerse iğnesinde bulunan zehir daha da kuvvetli olur.

Evlerimizin içine kadar girebilen akrep gündüzleri kendini koruma altına alabileceği bölgelere saklanır iken geceleri beslenmek için ortaya çıkar. Yatak odalarına kadar girebilen akrep; ayakkabı, gömlek cebi, yastık içi gibi bölgelere saklanırlar. Fark edilmemesi durumunda akrep sokması olayı yaşanabilir ve bu durum yüzünden felç hatta ölüm ile gerçekleşebilecek sonuçlar ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir