Akrep Sokması

Akrep Sokması

Akrep zehirli canlılar arasında baş sırada yer almaktadır. Akrep sokması durumun da sonu ölümle ve felç ile sonuçlanan üzücü vakalar meydana gelebilmektedir.

Akrep zehiri oldukça kuvvetlidir. Özellikle ülkemizde de Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla görülen akrep türleri arasında  sarı akrep ve kara akrep insan sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır.

Akrep yapı bakımından baş bölgesinden kuyruk bölümüne doğru kalınlaşan vücudu başında bulunan bir çift kıskacı ve en önemlisi kuyruğunun ucunda bulunan zehirli iğnesi ile oldukça tedirgin eden canlılardır. Yapı olarak çok dayanıklı olan akrep ile mücadele çok güçtür. Evlerimizin ve yaşam alanlarımızın içlerine kadar girebilen akrep gece dolaştığı için siz fark etmeden ayakkabı, gömlek, yastık ve yorganların arasına saklanabilir ve akrep kendini tehlikede hissettiği an sokmaktadır.

Akrep sokması belirtileri ısırılan bölgede çok şiddetli bir ağrı ve yanma hissedilir. Akrep iğnesini vücudunuza geçirmiş tüm zehiri vücudunuza akıtmıştır. Akrebin ne kadar zehirli olduğunu ve ne kadar zehirini akıttığını bilmeyeceğimiz için en kısa sürede hastayı bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekmektedir.

Akrep sokması sonucunda hastanın vücudunda şişme, yanma, ateş, gözlerde yaşarma, vücudunun karıncalanması ve bilinç kaybına kadar belirtileri olmaktadır.

Akrep sokması tedavisi için ısırma işlemi gerçekleşmesinin hemen ardından uygulanması gereken yöntemler; mutlaka ısırılan bölgeye buz ile kompleks yapmalı, sokulan yerin 4-5 cm yukarısına bir sargı bezi ile sarılmalı ve kana karışmasını geciktirmeliyiz. Ama kesinlikle yapılamaması gerek akrep sokması durumunda ısırılan bölgeyi kesip emme gibi işlemlerden uzak durulmalı herhangi bir merhem sürülmemelidir. Akrep sokması ilk yardım uygulanmalarına dikkat edilmeli ve ciddi sorunlara neden olacak yanlışlardan uzak durulmalıdır.

Akrep sokması öldürücü sebeplere neden olduğu için mutlaka görüldüğü bölgelerde böcek ilaçlama servisleri ile irtibata geçip konusunda deneyimli ilaçlama firmaları tarafından akrep ilaçlama işlemi uygulanmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir