Akrep Üremesi

Akrep ve Yavruları

Akrep hayatlarını yalnız yaşayarak tamamlarlar. Akrepler yavruluktan erişkin döneme geçtikten sonra bulundukları ortamı terk ederek kendi hayatını sürdürebileceği yerler aramaya geçer. Yuvalarını kullanılmayan harabe, ev, kaya altları ya da çürümüş ağaç kütüklerinin içine yapar. Akrep yuvalarında gündüzleri dinlenir, geceleri de beslenmek için dışarı çıkar.

Akrep sıcak iklim hayvanıdır. Akrep üremesi diğer canlılardan biraz daha farklı gerçekleşir. Akrep çoğalma dönemi geldiğinde çiftleşmek için erkek akrep ile bir araya gelir. Akrepler bir araya gelince kuyruklarını birbirine dolayarak flört ederler ve akrep üreme işlemi gerçekleşince erkek akrep olay yerini hızlıca terk edip dişi akrebin bölgesinden uzaklaşır. Aksi halde dişi akrep erkek akrebi sokarak öldürür. Bunun tam olarak nedeni halen bilinememektedir.

Akrep yumurtalarını sırtındaki kabuğun içinde büyütür. Belli bir seviyeye gelen yavruları doğurur ve iğnesi ile yumurtalarının içinden çıkmasını sağlar. Akrep yumurtaların içinden çıkan yavrularını birkaç hafta sırtında taşıyarak tehlikelerden korur. Her bir defada 100’e yakın yavru doğuran akrep avlanmaya bile bu yavruları ile çıkar.

Akrep yavruları gelişimini tamamlayınca annelerinin sırtından iner ve toplu halde yaşarlar. Ergin döneme kadar beraber olan akrep yavruları sonrasında kendi başlarına yaşamak için ayrılırlar.

 

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir