Akrepler Hakkında Genel Bilgi

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir.

Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep ilaçlamada öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır.  Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

Akrep ilaçlaması ciddi bir eğilim istemektedir. Bu hayvanın her türü tehlikeli ve zehirlidir. Birçok iklim şartına uyumluluk gösteren akrep, akrep ilaçlama sırasında da bu iklim şartlarına dikkat edilmeli ve ilaçlama sırasında bütün kurullara harfiyen uyulmalıdır.

Akrepten korunmak için odunluk, bahçe, ot yığını, bodrum gibi yerlerde ciddi manada bir temizlik ve akrep ilaçlama yapılmalıdır. Aksi takdirde kalıcı ve ölümcül sorunlara yol açabilir.
Akrep zehirli midir sorusuna cevap olarak tek kelime ile evet cevabını verebiliriz. Dünya’da birçok türü olan ve Akreplerin beslenebilmesi için taşıdığı zehre ihtiyacı vardır. Bunun sebebi ise çok basittir. Akrep karnı acıktığı ve avını göze kestirdiği an taşıdığı bu zehir ile avını etkisiz hale getirecektir. Etkisiz hale getirdiği takdirde kolayca beslenebilir.

Akrep zehirlidir ve akrep sokmasından sonra birçok sağlık sorunu yaşanabilir. Ölümcül sonuç çıkarması da bunlardan biridir. Ve akrep sokması sonucu en yakın hastaneye gidilmelidir.  Ciddi sağlık sorunları oluşturmaması için Akrep sokmalarına karşı önlemler alınmalıdır. Önemli ve ciddi bir ilaçlama sonrası ve bunun takibi ile tehditleri en aza indirgemek gerekmektedir.

Akrep en çok son baharda görülür…

Akrepler sulak yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Suyu sevdikleri gibi normal güneşli havalarda da yaşamaktadırlar. Ayrıca çöl ve çok sıcak bölgelerde bulunan akrepler daha zehirli ve tehdit edicidir.

Ayrıca akrepler Ultraviyole ışık altında ve geceleri akrepler yeşil renkte parlamaktadır. Dolayısıyla gece yürüdüğünüz ya da akrep olduğunu düşündüğünüz yerlerde yanınızda taşınabilir bir lamba faydalı olacaktır.

Eğer fazlaca istila durumu varsa mutlaka ve mutlaka profesyonel ilaç firmasından ve uzman bir ekipten kalıcı çözüm üretecek şekilde destek alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir