Akrep

AKREP İLAÇLAMA

Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde diğer hayvanlar gibi anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir.

Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

 

Akrep ilaçlamada öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır.  Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonra görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma sorunu, konuşma zorluğu ve idrar güçlüğü gibi belirtileri mevcuttur.

 

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

 

Akrep ilaçlaması ciddi bir eğilim istemektedir. Bu hayvanın her türü tehlikeli ve zehirlidir. Birçok iklim şartına uyumluluk gösteren akrep, akrep ilaçlama sırasında da bu iklim şartlarına dikkat edilmeli ve ilaçlama sırasında bütün kurullara harfiyen uyulmalıdır.

 

Akrepten korunmak için odunluk, bahçe, ot yığını, bodrum gibi yerlerde ciddi manada bir temizlik ve akrep ilaçlama yapılmalıdır. Aksi takdirde kalıcı ve ölümcül sorunlara yol açabilir.

 

Akrep sokmasına karşı alınacak önlemlerden en önemlisi akrep ilaçlama yapılmasıdır. Yapılan ilaçlamanın ciddi bir eğitim ile bilgili kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Akrep görülen yerlerde akrebe çıplak elle dokunulmamalı ve akrebin zehirli olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir.

 

Akrepler birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;  kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüdür.  Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep sokması sonrası yapılması gerekenler birkaç husus;

Akrep sokması sonrası sokulan yerin 3-4cm yukarısı sıkıca bağlanmalı, kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalı, akrebin soktuğu bölgeye soğuk baskı uygulanmalı, hareket edilmemeli, yara temiz tutulmalıdır, panzehir çok ciddi olmayan durumlarda uygulanmamalı, çocuklarda akrep sokması durumunda, 24–48 saat arası hastanede gözetim altında tutulmalıdır.

 

Evinizde, iş yerinizde, bulunduğunuz ortamda ya da akrep varlığının olduğunu düşündüğünüz ortamlarda kendiniz herhangi bir şey yapmadan profesyonel bir ilaçlama şirketi ile anlaşmalı ve mutlaka düzenli bir şekilde ilaçlanma işleminin takip edilmesi gerekmektedir.

 

 

Akrep bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift de kıskacı vardır. Akrep beslenirken avını bu kıskacıyla yakalar, kuyruğundaki iğneyle avını sokarak ve zehrini avına akıtır. Akrep zehri, küçük böceklerde etki gösterip hemen öldürür. İnsanda ise akrep zehri çok sancı verir, kısmı felç olabilir, öldürücü de olabilir. Akrep diğer haşere gibi yumurta ile çoğalır. Dişi akrep, döllenmeden sonra, yumurtasını sırtındaki özel bir kese içinde tutar. Dişi akrep çiftleşmeden sonra bazen erkeğini yer. Dişi akrep yumurtadan çıkan yavrularını on beş gün boyunca sırtında taşır. Akrepler dünyanın her ülkesinde ve her kıtasında bulunurlar. Yurdumuzda bulunan akrep türü, Avrupa akrebi dediğimiz bir akrep türüdür. Bu akrepler genellikle 5cm civarındadır. Tropikal bölgede yaşayan akrepler ise 20cm boylarında ve insanı sokunca hemen öldürür. Akrep (Scorpiones) sıcak ve nemli bölgelerde yaşamayı sever. Akrebin vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülüdür ve kıvrık kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunur.Akrep canlısına her ortamda rastlamak mümkündür. Akrepler genellikle taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında veya yeraltında kazdıkları yuva içlerinde bulunurlar. Akrep zararlısına her ortamda rastlamak mümkündür.
Akrepler soğuk havalarda ve kış aylarında yuvalarına çekilirler ve kış uykusuna yatarlar. Karlı bölgeler hariç akrep hemen hemen her yerde bulunur.

Akrep yalnız yaşamayı sever. Kesinlikle toplu halde bulunmazlar. Akrep bulunduğu yere ve iklime göre farklı renk ve yapıdadır. Akrepler Sarı, mavi, kırmızımsı kahverengi ve siyah renklerde olanları varsa da diğer renklerde olanları da vardır.
akrebin baş kısmında 2 adet gözleri bulunur ve bunlardan hariç akrebin yan kısmında 6 – 8 kadar ufak göz bulunur. Akrep canlısında kanat organları yoktur ve uçmazlar bunların hareketleri ayakları iledir ve akrepler çok pasif hareket ederler.
Akreplerde diğer böceklerde olduğu gibi anten denen organ yoktur. Akrep algılarını ayakları üstündeki özel algılayıcıları sayesinde yapar.
Akrebin bünyesi çok sağlamdır. Öyle ki akrep çöl gibi sıcak yerde de yaşar -30 derece soğuğa da dayanıklıdır.
Akrepler besin olarak küçük böcek, haşere, ölü hayvan leşlerinden beslenirler. Akrepler bazen fare kuş gibi canlıları dahi av kategorisine katar.
Akrep sokması sonrası mutlaka en kısa zamanda doktora gidilmeli ve tedavi olunmalı. Yoksa akrep sokması insanda ciddi sağlık sorununa neden olur. Akrepler, yağmurlar yağdığı zaman yuvaları su altında kalır. Bu sıralar yuvasından çıkıp evlere ve yüksek yerlere çıkarlar.

Evde akrep ve haşerelerilk önce evlerin bodrumuna ve çatı aralarına yerleşirler. Akrepler buradan evlerin iç kısımlarına doğru girerler. Akrep aynı zamanda evlerin içlerine ve hatta yatak odalarına kadar girer.

Akrep sokması sonrası insanda görülen bazı belirtiler
Yanma, ağrı, iğne izi, karın krampları, el, ayak, yüz ve baş derisinde görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı duyarlılık ve üşüme hissetmesi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi, Yeme ve yutma sorunları, Konuşma zorluğu, İdrar güçlüğü gibi belirtiler görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir