Akreplerin Özellikleri

akreplerAkrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin bedeninde dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur.

Birçok türe ayrılır, karpat, siyah, sarı, kahverengi, Mardin, Doğu sarıakrebi gibi birçok türü mevcuttur. Bu akreplerin birçoğu zehirli ve ölümcüldür. Birçoğu ise sadece zehirli ve ağrı bırakacak derecedir.

Akrepler besin olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması sırasında insanların vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler gibi yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler sulak yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Suyu sevdikleri gibi normal güneşli havalarda da yaşamaktadırlar. Ayrıca çöl ve çok sıcak bölgelerde bulunan akrepler daha zehirli ve tehdit edicidir.

Ayrıca akrepler Ultraviyole ışık altında ve geceleri akrepler yeşil renkte parlamaktadır. Dolayısıyla gece yürüdüğünüz ya da akrep olduğunu düşündüğünüz yerlerde yanınızda taşınabilir bir lamba faydalı olacaktır.

Eğer fazlaca istila durumu varsa mutlaka ve mutlaka profesyonel ilaç firmasından ve uzman bir ekipten kalıcı çözüm üretecek şekilde destek alınmalıdır. Önemli olan uygun bir ilaçla yönetimi ile kesin çözüm bulabilmektir.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir