Çiyan

Çiyan

Çiyan görünüş olarak çok bacaklı türünden ince uzun bir yapıya sahip oldukça zehirli canlılardır. Renkleri ve boyutları türlerine göre farklılık gösterir. Bir çok renkte görülen çiyanların sarı ve kırmızı renkte olanları öldürücü derecede zehirlidir.

Çiyan beslenmesini diğer canlılar gibi ölü böcek ve hayvan atıklarından sağlayan bu haşere; gündüzleri taş altlarında ya da ağaç diplerinde saklanırlar geceleri ile beslenmek için ortaya çıkarlar.

Çiyanların ayakları bölümlerden oluşur ve her boğumun da bir çift ayakları vardır. Dünya’ nın her bölgesinde görülebilen çiyanın boyutları 3 cm ile 25 cm arasında değişiklik gösterebilir.

Çiyanlar insanlara bilerek saldırmaz ancak kendilerini tehlikede hissettiklerinde insanlara zehirlerini akıtırlar. Bu kazalarda genelde ormanda çıplak ayakla dolaşma ya da kırsal kesimde dışarıda bırakılan ayakkabıların içine giren çiyan fark edilmeden ayakkabıyı giymesi ile birlikte çiyan tarafından zehirlenir.

Çiyanlar oldukça tehlikeli canlılar olduğu için görüldüğü bölgede önlemler alınması gerekmektedir. Çevrenizde çiyan görmeniz durumunda ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek konu ile ilgili çiyan ilaçlama hizmeti almalısınız

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir