Kalorifer Böceği Nerede Yaşar?

kalorifer bocekleri

Sıcak ya da soğuk iklim ayırt etmeksizin Dünya üzerinde kutuplar haricinde her bölgede yiyecek buldukları sürece her bölgede yaşamlarını sürdürebilirler.Kalorifer böcekleri, dünyadaki bütün kıtalar da kendilerine yaşam alanı oluşturmuştur. Nemli ve rutubetli ortamları sever. Sıcak ortamlarda kalorifer böcekleri daha hızlı ürerler. Isıya bağlı olarak yumurtalar daha kısa sürede oluşur ve yumurtadan çıkan larvalar en kısa sürede erişkin düzeye ulaşabilirler.

Evde kalorifer böceği; beslenmesini sağlayabilecek alanlara yakın bölgelere yuva yapar. Kalorifer böceği nerede yaşar? denildiğinde önemli olan yiyecek bulmak olduğu için her alana yuva oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Kanalizasyon, çöplük, ağaçlık alanlar gibi açık ortamlarda; ev, iş yeri, imalathane gibi kapalı ortamlarda yaşayabilirler. Kalorifer böcekleri, evlerde özellikle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik aletlerin arkasında bulunur. Gider böcekleri oldukları için kapalı ortamlarda, mutfak ve banyo gibi bölümlerde gezer.

Kalorifer böcekleri hem otçul hem de etçil beslenir. Yemek ihtiyaçlarını gidermek için bulundukları ortamda insanların gıda maddelerine saldırırlar. Bu gıdaların bir daha tüketilmemesi hamam böceğinin verdiği zararlardan biridir. Ancak en önemli zarar salgılarında ve gezindikleri pis ortamlardan taşıdıkları mikropların neden olduğu hastalıklardır. Hepatit, verem, dizanteri gibi insanların hayatını kaybetmelerine dahi neden olabilen hastalıklar bu zararlılar yolu ile bulaşır. Verdikleri zararlardan korunmak için yaşam alanlarında bu zararlının barındırılmaması şarttır. Bunun tek çözümü ise kalorifer böceği ilaçlama yapılmasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir