Kalorifer Böceği Nerelere Yuva Yapar?

kalorifer bocegi

Her iklime ayak uydurabilen kalorifer böcekleri bir tek kutup bölgelerinde yaşayamazlar. Ülkemiz bu zararlı canlılar için iklim bakımından elverişli olduğu kadar rahatlıkla beslenebilmeleri için nüfusun yoğun olması da en büyük etkenler arasındadır.

Kalorifer böcekleri nemli ve rutubetli ortamları sever. Yuva yaparken de, buna göre yer belirler. Bu nedenle kalorifer böceği yuvaları genellikle kolay yiyecek bulabilecekleri mutfak ile; nemli bir ortam olan banyoda olur.

Gider böcekleridir. Kanalizasyon bölgelerinden yaşam alanlarımıza rahatlıkla giriş sağlayabilirler. Kuvvetli bacakları sayesinde kilometrelerce yok katedebilirler. Kalorifer böcek türleri çok çeşitlilik göstermektedir. Ama tüm türleri yumurtlayarak çoğalırlar.

Kalorifer böceği yumurtalarını yuvaya bırakır ve yavrusunun gelişimini dışarıdan sağlar. Kalorifer böcekleri topluluk halinde yaşar. Bir yuvada yüzlerce kalorifer böceği bulunur. Yuvalarını yaşam alanlarının her bölgesine yapabilirler. Bu nedenle başa çıkmak oldukça zordur. Dirençli canlılardır. Çok sayıda kimyasal ilaca rahatlıkla bağışıklık göstermektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kalorifer Böceği Özellikleri başlıklı makalemizde kalorifer böceği büyüklüğü, kalorifer böceği çeşitleri ve kalorifer böceği ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir