Kalorifer Böceği Özellikleri

kalorifer böcegi

Eklem bacaklı türler arasında yer alan kalorifer böceği çok hızlı hareket eder. Genellikle gece ortaya çıkarlar. Beslenmek için mutfak ve banyo gibi alanlarda sık sık görülmektedir. Yürüyen böcek grubuna dahil olan bu zararlıların 4.500 kalorifer böceği türü olduğu bilinmektedir.

Kalorifer Böceğihamam böceği haşere grubuna ait bir tür. Hamam böceği haşere grubunun en sık rastlanan türü kalorifer böceği idir.

Kalorifer böcekleri, yassı bir vücuda sahiptir. Erişkin bir kalorifer böceği, yaklaşık 1-2 cm arasındadır. Türlerine göre fiziksel özellikleri değişmekle birlikte boyları ortalama 1,5 ile 3 cm arasında olabilir. Renkleri ise genellikle kahverengi, nadir olarak da siyah, sarımtırak ve kızılımsı olabilir.Renkleri, yaşadıkları bölgeye göre değişir.

Vücutları kitin denilen sert bir madde ile kaplanmıştır. Birçok canlıya oranla çok daha dayanıklıdırlar. Bir ay boyunca bir şey yemeseler dahi yaşamlarını sürdürebilirler. Başı vücudundan ayrılmış olan bir hamam böceği bu şekilde birkaç hafta bile yaşayabilir. Bu kadar dirençli olan bu zararlıların kişisel çabalarla ev, ofis vb. yaşam alanlarından yok edilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle de bu zararlılarla mücadele edebilmek için mutlaka bir kalorifer böceği ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır.

Her yumurtlama döneminde yüzlerce yumurta meydana getirebilirler. Yumurtladıktan sonra yumurtalarını sırtında taşıyan dişi hamam böcekleri uygun gördükleri zemin üzerinde ulaşılmaz bir yere yumurtaları bırakır. Buralar daha çok kapı pervazları, duvarlardaki çatlakların iç kısımları gibi kuytu bölgelerdir. Yaz aylarında çok daha hızlı üreyen bu zararlılar çok kısa sürede bir alanı istila edebildiğinden geç kalınmadan ortamda kalorifer böceği ilaçlama işlemi yaptırılmalıdır.

Kalorifer böcekleri, beyinlerini vücutlarının arka kısmında taşır. Bu nedenle kalorifer böceği, başı kopsa dahi, bir hafta kadar yaşayabilir.İzmir haşere ilaçlama,Bursa haşere ilaçlama,Kocaeli haşere ilaçlama ve İstanbul böcek ilaçlama olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.

 

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir