Kalorifer Böcekleri Nasıl Çoğalır?

kalorifer bocegi

Çok sayıda haşere yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Bazı canlılar ile doğurarak yavrularını oluştururlar. Ancak çok sayıda böcek türü çiftleşme sonucunda yumurtalarını korunaklı bölgelere bırakarak üremelerini gerçekleştirirler.Kalorifer böcekleri yumurta ile çoğalan haşereler grubundadır.

Türlerine ve yaşadıkları alana bağlı olarak bıraktıkları yumurta sayısı ve yumurtalardan çıkış süresi değişiklik gösterebilir. Çok sayıda birbirlerine benzeyen türleri bulunmaktadır. Yapı olarak oldukça dayanıklı canlılardır.

 

Özellikle yaz aylarında kalorifer böcekleri çok hızlı bir şekilde çoğalır. Ortalama iki haftada bir yumurta bırakan kalorifer böcekleri, 1-1,5 yıl kadar yaşar. Ortalama olarak kalorifer böcekleri ömürleri boyunca 25-30 kez çiftleşerek kapsül bırakır. Kapsüldeki yavru kalorifer böceği,2-3 gün sonra yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan hamam böceği 2-8 saat arasında erginleşir. Kalorifer Böcekleri en hızlı üreyen haşere türlerinden biridir. Sayıları 1 ayda 50 katına çıkabilir. Kalorifer Böcekleri bir yumurtlama sırasında ortalama 30-40 kapsül bırakır.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir