Karpat Akrebi

Karpat Akrebi hayvan biliminde ki adı ‘’EuscorpiusCarpathicus’’ Karpat akrebi akrep türlerine göre daha az zararlı. Kendilerine zarar verilmedikleri takdirde her hangi bir saldırıya geçmezler.

Dünya çapında Romanya ve sınır ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Akrep türlerinin arasında çok fazla görünen bir türdür. Ülkemizde ise Orta ve Batı Karadeniz, Marmara, İstanbul’da sahil bölgelerinde, Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülür. Karpat akrepleri insanlara yakın yerlerde yaşamaktadır.

Karpat akrepleri vücut renkleri bakımından siyah ve koyu kahve renklerinde olurlar ve boyları 60 mm’yi geçmezler. 8 adet eklem bacakları bulunmaktadır. Belirli aralıklarla kabuk değiştirebilirler ve bu değişim sırasında birbirlerini yiyebilirler.

Daha az zararlı olduğu için evlerin rutubetli ortamlarında ve bodrumlarında yaşamaktadırlar. Genellikle hazır deliklerden ulaşımını sağlarlar ve böylece rahat gezinmektedirler.

Karpat akrebi zehir bakımından daha az etkilidir ve nadiren sokmaktadırlar. Soktukları takdirde yaralanma sonrası ağrı verici bir türdür. Akreplerden korunmak için ilaçlama yapmanızı öneriyoruz. Akrep ilaçlama konusunda telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akrep başlıklı makalemizde akreb resimleri, akrep ve akrep ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir