Zehirli Akrep Türleri

Mardin Akrebi:

Mardin Akrebi Hayvan biliminde ki adı ‘’Hottentotta saulcyi’’dir.
2008 yılına kadar sadece Mardin’de görüldüğü üzere Mardin akrebi adını almaktadır. Mardin akrepleri büyük boy olup, boyları 13cm dir. Sarı renkli olan Mardin akrebi kuyruğu kalın olup sadece kuyruk kısmında siyahımsı bir renge sahiptir. Daha çok taş örme bahçe duvarlarında görülmektedir.

 Anadolu Sarı Akrep

 Anadolu sarı akrebi hayvan bilimindeki ismi ‘’Mesobuthus gibbosus’’dur.
Küçük boylu akrepler olup56 cm uzunluğunda bir boyları vardır. Sağlık açısından tehlike arz eden bir türdür. Sarıya yakın kahverengi bir renkleri vardır. Gece ortaya çıkan bir tür olup yaz aylarında sırtındaki çocukları 30 ve 45 arasındadır. Bakır ve ormanlık alanlarda bulunurlar. Tehlikeli akrepler olsa da zehri ölümcül değildir. Halk sağlığı açısından zehirleri önemlidir. Ancak daha çok kusma, sancı, yüksek ateş vs. şeklinde 24 saat kadar süren etkileri görülür. Eve yakın yerlerde yaşama eğilimindedirler.

Doğu sarı akrep

Doğu sarı akrep hayvan bilimindeki adı ‘’Mesobuthus eupeus’’dur.

 Küçük boylu akrepler olup 3,5 ilâ5,5 cmboyundadır. Vücutları sarımsı-kahverengi; yürüme bacakları açık sarımsı-kahverengidir. Karapaks özellikle karinaların bulunduğu kısımlarda siyahımsı kahverengi olup, sırtta siyahımsı 5 tane boylamasına çizgi bulunur.

Halk sağlığı açısından zehirleri önemlidir. Ancak daha çok kusma, sancı, yüksek ateş vs. şeklinde 24 saat kadar süren etkileri görülür. Eve yakın yerlerde yaşama eğilimindedirler.

Artvin Akrep

Artvin Akrebi daha az zehirli olup hayvan biliminde ki adı ‘’Calchasnordmanni’’dir.

 1899 yılında Ardunç’ta bulunmuştur. Orta boy akrepler olup 45 –52 mm uzunluğundadır. Tarak dişleri, erkeklerde 7, dişilerde 6 ya da renklenmesi değişkenlik gösterir. Sırtı kızıl kahverengi ya da koyu kahverengi, pedipalp ve metasoma karinası siyaha yakın koyuluktadır. Bacaklar ile telson parlak, sarı, sarı kahverengi ya da kahverengidir. Telson vezikülü uzun olup iğne kısa ve kıvrıktır.

Taş altlarında, evlerde ve tabakalaşmış kayaların çatlaklarında görülür. Genellikle evlere yakın yerlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Akrep ilaçlama yapılırken çok dikkatli olunması gerekir.

Bir önceki yazımız olan AKREP ZEHİRLİ MİDİR? başlıklı makalemizde akrep ve akrep sokması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir